قوانین و مقررات فروش   درباره ما   تماس با ما
  دریافت اپ موبایل
 

اینتل یا AMD؟

اینتل یا AMD؟کدام CPU بهتر است؟ اینتل یا AMD؟
در صنعت پردازنده های کامپیوتری همیشه نام این دو کمپانی به چشم می خورد اینتل و AMD اما واقعا کدام یک از این دو بهتر هستند.این دو کمپانی همیشه باهم رقابت داشته اند

و در این رقابت گاهی AMD و گاهی اینتل از یکدیگر سیپبقت میگرفاتند و با قابلیت های جدیدی که می تواند تعداد هسته باشد یا تعداد نخ و یا هر قابلیت دیگری باشد یکدیگر را غافلگیر کرده اند و می کنند. 

در هنگام خرید سیستم جدید همیشه  این دو راهی وجود دارد که amd یا اینتل پس بیاید کمی عمیق تر نگاه کنیم :
1-قیمت


تراشه کمپانی amd در مقایسه با همتای خود اینل ارزان تر هستند


2-AMD یا Intel برای بازی؟


اگر شما یک گیمر هستید و  دنبال کننده بازی های کامپیوتری حتما سوال خواهید کرد که AMD یا Intel .معمولا در اجرای بازی ها بیشتر کارت گرافیک نقش دارد تا cpu ، یکی از مواردی که باعث برتری پردازنده های اینتل نسبت به پردازنده های AMD شد طراحی پردازشگر گرافیکی یکپارچه بود. درست است که AMD نسبت به اینتل دیرتر اقدام به طراحی پردازنده هایی که دارای پردازشگر گرافیکی بود کرد اما با عرضه پردازنده Ryzen 5 2400G که به تراشه گرافیکی قدرتمند وگا ۱۱ تجهیز شده بود، اینتل را شکست داد. در مقابل این شکست اینتل اعلام کرد که تا سال ۲۰۲۰ یک پردازشگر گرافیکی را برای گیمرها عرضه خواهد کرد.

اما تا آن زمان اگر شما از بازی های قدیمی استفاده خواهید کرد پردازنده های اینتل حاوی پردازشگر گرافیکی نیاز شما را برآورده می کنند. اما اگر همراه پردازنده از کارت گرافیک مستقلی مانند انویدیا استفاده می کنید پردازنده های اینتل در مقایسه با پردازنده های AMD سرعت بهتری را ارائه می دهند. اما پردازنده های Ryzen AMD از لاین های PCIe چندگانه پشتیبانی می کند که باعث می شود بتوانید از چند کارت گرافیک مستقل استفاده کنید. پس در پاسخی که در ابتدای این بخش مطرح شد باید بگویم که در زمینه تراشه هایی که حاوی پردازشگر گرافیکی هستند پردازنده های AMD بهتر هستند اما برخی از گیمرها دوست دارند با خرید کارت های گرافیک مجزا از پردازنده های اینتل استفاده کنند و این به خود شما بستگی پیدا می کند که کدام یک را انتخاب کنید.

اگر شما هم بیشتر از سیستم خود به منظور بازی‌ استفاده می‌کنید، انتخاب سی پی یو برای شما سخت‌تر خواهد بود. چرا که AMD ارایه دهنده زیادی از CPUهایی است که به صورت IPU فروخته می‌شود. IPU به پردازنده‌هایی گفته می‌شود که هسته گرافیکی Radeon با هسته سی پی یو در یک چیپ قرار دارند.این سی پی یو پیشنهاد مناسبی برای بازی‌های کامپیوتری شما است.


3_اورکلاک


 واژه کلاک (Clock) در اصطلاح اورکلاک اشاره به سرعت کلاک یک وسیله محاسبه‌گر مانند رایانه دارد. سرعت کلاک بر حسب هرتز بیان می‌شود و نشان‌دهنده سرعت عمومی یک وسیله است. یکی از مهم‌ترین مشخصاتی که برای مقایسه پردازنده‌ها با یکدیگر باید در نظر داشت، سرعت کلاک آنها مثل 2.7 GHZ و 2.4 GHZ و …. است. علاوه بر تعداد هسته ها، اورکلاک در سرعت پردازنده تاثیرگذار است و به طور کلی باعث بهبود عملکر سیستم می شود.تقویت کلاک باعث می شود کارایی موقتی سیستم تحت یک سناریو مشخص افزایش پیدا کند. اورکلاک یک پردازنده، با توجه به نوع متود انتخابی بسیار ساده است، اما هر پردازنده‌ای توانایی انجام آن را ندارد. بسیاری از سازندگان برای جلوگیری از اورکلاک توسط کاربران، این قسمت از تنظیمات را قفل می‌کنند. اما خوشبختانه هم اینتل و هم AMD ، سی پی یو های قفل نشده فراوانی را با تنوع قیمت، به بازار عرضه می‌کنند. گفتنیست که چیپست‌های Ryzen و Threadripper هم دارای پتانسیل بالایی در اورکلاک هستند.


نیاز به کمک بیشتری داری؟

همین حالا ثبت درخواست کنید تا به صورت کامل مشکل شمارا برطرف کنیم .

ممکن است از این مطالب خوشتان بیاید

دیدگاه های شما